Pirmsskolas vecums ir ļoti svarīgs laiks bērna dzīvē – šajā posmā veidojas viņa pirmās sociālās prasmes, kas būs pamats veiksmīgai komunikācijai un sadarbībai nākotnē. Mēs, “Bērnu ostā”, redzam, cik svarīgi ir palīdzēt bērnam attīstīt spēju draudzēties, dalīties, klausīties un sadarboties ar citiem. Sociālās prasmes veidojas ne tikai grupā, bet arī mājās, tāpēc piedāvājam dažas idejas aktivitātēm, kuras vecāki var izmantot, lai šajā procesā iesaistītos.
1. Lomu spēles
Lomu spēles ir lielisks veids, kā bērni mācās saprast dažādas situācijas un iejusties citu lomās. Spēlējiet kopā “veikalu”, “restorānu” vai “ārstus”. Mudiniet bērnu uzņemties dažādas lomas, piemēram, pārdevēja vai pircēja, un kopīgi izspēlējiet situācijas, kurās jāizmanto pieklājīgas frāzes, kā arī jāpraktizē dalīšanās un gaidīšana rindā.
2. Kopīga galda spēļu spēlēšana
Galda spēles ir lielisks veids, kā bērni apgūst pacietību un sadarbošanos. Izvēlieties vienkāršas spēles, kurās jāgaida sava kārta, piemēram, “Cirks” vai “Domino”. Kopā spēlējot, varat mācīt, kā reaģēt gan uz uzvarām, gan zaudējumiem, izrādot cieņu citiem.
3. “Dalīšanās spēle”
Lai veicinātu spēju dalīties, izmēģiniet šo vienkāršo aktivitāti: ņemiet kārumus, zīmuļus vai rotaļlietas un vienojieties, ka jums visiem tie ir jāsadala savā starpā. Pārrunājiet, kāpēc dalīšanās ir svarīga, un kopīgi priecājieties par draudzību.
4. Stāstu lasīšana un pārrunāšana
Lasiet bērnam grāmatas par draudzību, palīdzību un sadarbību. Pēc lasīšanas uzdodiet jautājumus, piemēram: “Kā tu domā, kāpēc draugs palīdzēja?” vai “Ko mēs varam darīt, ja kāds jūtas skumjš?”. Tas palīdz bērnam attīstīt empātiju un izpratni par citu emocijām.
5. Mājas “komandas darbi”
Lai bērns saprastu sadarbības nozīmi, iesaistiet viņu mājas darbos, kas prasa sadarbību, piemēram, galda klāšanā vai rotaļlietu kārtošanā. Izveidojiet kopīgus uzdevumus, kurus paveicot, visi jūtas kā daļa no komandas.
6. Pieklājības spēle
Spēle, kurā bērnam jāizmanto pieklājības frāzes (“paldies”, “lūdzu”, “atvaino”), ir gan izklaidējoša, gan audzinoša. Izmēģiniet scenārijus, kuros bērnam jāmācās pateikties vai lūgt palīdzību.
7. Kopīgas rotaļas brīvā dabā
Organizējiet spēles, kas veicina komandas darbu, piemēram, “Vilcieniņu”, kur bērni pārmaiņus vada “vilcienu”, vai rotaļas ar bumbu, kur visiem jāstrādā kopā, lai sasniegtu mērķi.
Sociālās prasmes ir kā ziedi – tās aug un plaukst, ja tiek saņemtas rūpes un uzmanība. Atbalstot bērnu viņa attīstības ceļā gan pirmsskolā, gan mājās, jūs palīdzat viņam kļūt par draudzīgu, saprotošu un veiksmīgu personību.
Mēs, “Bērnu ostas” kolektīvs, vienmēr esam gatavi dalīties pieredzē un idejās, lai kopā palīdzētu mūsu bērniem sasniegt šo mērķi!